Pakistan həbsxanalarından 105 Əfqanıstan vətəndaşı azad edilib
Karaçidəki Əfqanıstan konsulluğu bildirir ki, iki qadın və on uşaq da daxil olmaqla 105 qaçqın Pakistan həbsindən azad edilib və təhlükəsiz şəkildə geri qaytarılıb.
Bu barədə Əfqanıstan mediası xəbər verir.
Konsulluq X-də bildirib ki, azad edilmiş vətəndaşlar Sind və Bəlucistan marşrutları boyunca təhlükəsizlik problemləri səbəbindən təxminən bir aydır ki, saxlanılıblar.
Taliban rəsmiləri azad edilmiş şəxslərin bazar ertəsi günü Qəndəhardakı Spin Boldak vasitəsilə Əfqanıstana təhlükəsiz şəkildə qayıtdıqlarını bildiriblər.
Geri qayıdanlar qrupuna iki qadın və on uşaq kimi həssas şəxslər daxildir ki, bu da sərhəddən kənar həbs məsələlərinin insani ölçüsünü vurğulayır.
Bu açıqlama, Əfqanıstan vətəndaşlarının xaricdə üzləşdiyi çətinlikləri, xüsusən də saxlanılan vətəndaşlara beynəlxalq diqqətin olmaması ilə bağlı tənqidlər fonunda vurğulayır.
Digər ölkələrdə baş verən oxşar hadisələr Əfqanıstan vətəndaşlarının məsuliyyəti və müdafiəsi ilə bağlı narahatlıqlar yaradıb və diplomatik əlaqələrə və monitorinqə ehtiyac olduğunu vurğulayıb.